Domain (Alan Adı) Nedir?

Domain (Alan Adı) Nedir?

Dünyada bulunan herşeyin nasıl ki bir ismi veya adresi varsa internette bulunan her websitenin de kendine has bir adresi ve ismi vardır. Bu adreslere de ip adresi denilmektedir. Ve bu adresi oluşturan unsurlar da rakamlardır. Örneğin: 177.254.99.122 gibi. İşte bu örnek herhangi bir internet sitesine ait sayısal bir adrestir. Bundan hariç bir de harflerin meydana getirdiği bir adres vardır. Örneğin: www.denemeisim.com a da sözel adres yani websitenin ismi yani alan adı yani domaini de denmektedir.

Belirtmiş olduğumuz bu ikisinden nette en çok kullanılanı ise sözel adrestir, çünkü bunun hatırlanması diğerine(sayısal adrese) nazaran gayet kolaydır. Bu yüzden de herhangi bir kişi size beğendiği bir siteyi haber verirken isim olarak verir.

Zaten şu da bir gerçek ki sanal alemde takılanların çoğu ip adresinin ne olduğunu dahi bilmez, çünkü bilinmesi zaruri olan bir şey değildir bu nedenle öğrenmeleri de gerekmez. Çünkü demin de belirttiğim gibi insanlar Google, Yandex, Bing… gibi motorlarda arama yaparken sayısal olarak değil hep isim olarak arar, bulur ve ihtiyaçlarını hallederler.

Şunu da ayrıca belirtelim ki herhangi bir websiteye yukarıda ifade ettiğim iki yolla da girilebilmektedir. Yani, tarayıcınızın arama çubuğuna bulmak istediğiniz sitenin ister ismini, isterseniz ipini girin ve aratın sonuçda aynı siteye varırsınız.

Yukarıda verdiğim bilgilerden hariç alan adı hakkında belirtilmesi gereken bir kaç mevzu daha var. ”Alan adı seçimi, alan adının önemi, jenerik domain isimleri…” gibi. Bunları da inşallah ilerleyen günlerde izah ederiz.
Şimdilik bize müsade…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir