Domain Seçimi

Domain Seçimi

Eğer web site kurucam diyorsanız, hedefinize yönelik akılda kalıcı ve konunuzla alakalı, uygun bir domain yani alan adı seçmeniz, websitenizi internetteki rakipleriniz karşısında her zaman avantajlı kılar. Çünkü internet kullanıcıları herhangi bir şeyi ararken öncelikle o şeyin genel adını yazarlar. Örneğin, komik videolar seyretmek isteyen bir kişinin aklına gelecek olan ve arama motoruna yazacağı ilk şey ”komik videolar” anahtar kelimesidir. Tabi ki Youtube gibi çok popüler siteleri saymazsak bu genelde böyle olur. Daha sonra da bu kullanıcı arama motorunun listelediği sonuca göre yukarıdan aşağıya doğru sıralanan sitelere tek tek göz atmaya başlar, hangi sitedeki içerikler hoşuna gittiyse ve ilgisini çektiyse orada vaktini geçirmeye başlar ve ilerki zamanlarda da tekrardan o siteyi ziyaret eder.

Fakat şunu da unutmamak gerekir ki bir internet kullanıcısı bu sonuçlara ulaşmadan önce, Google gibi arayıcılar, bu websiteleri, kullanıcıların huzuruna listelemeden önce siteler arasında bir kıyaslama ve sıralama yapar. Bunu yaparken de birçok kriteri göz önünde bulundururlar. Mesela bu kriterlerden biri ve hatta en önemlisi de aranan kelimeyle alakalı faydalı ve zengin içerikli domainleri üst sıralara yerleştirerek kullanıcılara en isabetli sonuçları sunmak olduğudur. İşte sizler bu püf noktayı göz önüne alır ve hedefinizle yani konunuzla alakalı bir domain(alan adı) alır ve site açarsanız, örneğin ”www. komikvideolar . com” gibi bir adresi alırsanız, bu isimli domain size çokça avantaj ve fayda sağlar ve böylece websiteniz diğer sitelere göre daha üst sıralarda yer alır. Bu da demek olur ki ”üst sıra = daha çok ziyaretçi = daha çok para”.
İşte anlattığımız bu mevzu website ziyaretçileri, web sitesi sahipleri ve de Bing, Yahoo, Yandex, Google gibi motorların faaliyetleridir.

Sonuç olarak eğer siz de bir site açmak istiyorsanız, öncelikle güzel bir alan adı sahibi olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir