Hosting (Sunucu) Nedir?

Hosting (Sunucu) Nedir?

Öncelikle şunu çok iyi bilmemiz gerekmektedir!

Bir web sitesi, internetteki yayın hayatına başlayabilmesi için 4 temel unsura sahip olması gerekmektedir. Bunları şöyle sıralayabiliriz.

1- Domain (Alan Adı)
2- Hosting (Sunucu)
3- Tema (Arayüz)
4- İçerik ( Yazı, Resim, Video, Müzik)

İşte saydığımız bu dört madde tamamlandığında, diğer siteler gibi sizin sitenizde faaliyete başlamış ve ziyaretçilerin hizmetine sunulmuş olur.

Şimdi gelelim bugünkü konumuz olan ikinci maddemizi açıklamaya. ( Not: Daha önceki yazımızda sizlere domainin ne olduğunu anlatmıştık, bu yüzden tekrardan buna değinmiyoruz.)

Hosting, kısacası ”sunucu” demektir. Yani sahip olduğunuz bir domaine ait dosyaların ve içeriklerin, internette yayınlanabilmesi ve de ziyaretçilere gösterilebilmesi için bu verileri depolayan, barındıran bir bilgisayarda tutulmasıdır.

Yani bir benzetmeyle örnek verecek olursak, herhangi bir taksi düşünün bu taksinin plakasına domain, taksinin kendisine de insanları hedefine götürmek için içinde barınılan bir ev diyebiliriz.

İşte her websitenin bir ismi yani plakası olduğu gibi, bir de bu websitelerin içeriklerinin barınması ve ziyaretçilere sunulması için gereken bir yer, yani bir yuva lazımdır. Buna da sunucu bir diğer değişle hosting denir.

Özetle diyeceğimiz şu ki sizler netteki herhangi bir websayfasına girdiğinizde okuduğunuz, izlediğiniz, dinlediğiniz ve aklınıza gelebilecek tüm şeyler az önce bahsettiğimiz bir barınakta barınıyor ve oradan da size gösteriliyor.

Bir de şunu belirtmekte fayda var. Hosting firmalarındaki cihazların çoğunun görünümü buzdolaplarını anımsatmaktadır. Diğerleri ise ev kullanıcılarının kullandığı normal bilgisayarlar gibidir. Hatta aynısındandır da diyebiliriz fakat bunların kapasiteleri bizlerinkine oranla daha yüksektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir