Web Sitesi Sahibi Olmanın Yolları


İnternette web sitesi sahibi olabilmenin birkaç yolu ardır.

Eğer kendinize veya müşterilerinize bir site açmak istiyorsanız, önünüzde bulunan seçenekler şunlardır:

1) Ya kendiniz ”web tasarım yapmayı” öğrenir ve bu şekilde sitenizi kurarsınız.
2) Ya kendinize bir ”web tasarımcı” bulur ve sitenizi ona yaptırırsınız.
3) Ya ”Joomla, Drupal, WordPress…” gibi hazır sistemleri kullanır ve kendi sitenizi kendiniz açarsınız.
4) Ya da daha önceden kodlanmış ”hazır siteler”den birini sipariş eder ve sitenizi bu şekilde kurdurursunuz.

Yukarıda sıralamış olduğumuz bu 4 yöntemin kendi aralarında üstünlükleri olduğu gibi eksiklikleri de mevcuttur.

Bunları şu şekilde açıklayabiliriz:

1. madde) Yukarıdaki ilk maddeyi gerçekleştirmek için öncelikle çokça bilgiye ve bu bilgileri öğrenebilmek içinse çokça zamana ve sabıra ihtiyacınız var. Çünkü sıfırdan bir eğitimle kodlama yapmayı öğreneceksiniz. Bu ise sizin aylarınızı hatta yıllarınızı alacaktır. Fakat bunu başardığınız zaman hayal ettiğiniz her türden bir siteyi rahatlıkla yapabilecek, istediğiniz zaman istediğiniz yerini değiştirebileceksiniz. Ve böylece web site yaptırmak için gereken birçok masraftan da kurtulmuş olursunuz.

2. madde) Sıfırdan bir site kodlatmak/yaptırmak için herhangi bir webtasarımcıya gittiğinizde, epeyce bir parayı cepten çıkarmaya ve ayrıca 15-45 gün kadar da beklemeye hazır olmalısınız. Fiyat ne kadar mı? Hadi bunu da siz bulun. Bunun için de çevrenizde bu işi yapan birkaç yere sorun öğrenin:)

3. madde) Bu yöntemi uygulayarak tamamen kendinize ait olacak bir websiteyi 5 dakika içerisinde kurabilir, 2-3 ay içerisinde ise genel kulanımını kurcalayarak öğrenir ve böylece güzel bir tasarımla internetteki yerinizi almış olursunuz. Fakat bunda daha ileri bir seviyeye gelmek yani çoğu ıvır zıvırını da tamamen öğrenmeniz içinse 7-8 ay daha zaman harcamalısınız.

4. madde) Bu yöntemde çok az bir masraf dışında herhangi bir bilgiye, emeğe ve zamana ihtiyacınız olmayacaktır. Çünkü satışa sunulan siteleri tasarlayanlar zaten bunları çok önceden hazırlamıştır ve geriye kalan yapacakları tek şeyse, sizin satın almak istediğiniz web siteyi alan adınıza kurmaları kalmıştır. Bunu da 1-24 saat (iş yoğunluğuna göre) içinde halleder ve aktif hale geçirirler.