Website Teması (Kıyafeti) Nedir?

Website Teması (Kıyafeti) Nedir?

Aslında bunu açıklamaya pek gerek yok diye düşünüyorum. Çünkü web site işleriyle uzaktan yakından ilgi ve alakası olmayanlar bile tahmin edebiliyorlardır. Adı üstünde tema = şablon = kıyafet de diyebiliriz. Yani bizler bir websitenin teması dediğimizde, aklımıza aynı zamanda o sitenin şablonu yani kıyafeti, bir başka deyişle de görüntüsü aklımıza gelecektir.

Sizlere daha önceki yazılarımda domain ve hostingin ne olduğunu ve bir sitenin kurulabilmesi için bunlar dahil, toplam 4 şeyin gerektiğini söylemiştim. İşte bunlardan üçüncüsü internet sitemizin kıyafeti (teması, şablonu) dir. Eğer alan adı ve sunucu ihtiyacınızı hallettiyseniz, sıradaki işiniz web şablonunuzu bulmanız veya satın almanız olacaktır. İşte sorumuz bunu nereden bulacagımız ve temin edeceğimizdir.

Şimdi cevabını veriyorum. Sitenizin bahsettiğimiz bu ihtiyacını, ya web tasarımcılara yaptıracaksınız ya da hazır şabonlar ve hazır siteler satan yerlerden haledeceksiniz. Eğer webtasarım hizmeti sunan şahıs veya kurumlara yaptıracaksanız, istediğiniz tasarıma göre 1000-10.000 TL’lik bir masrafı göze alacaksınız demektir. ‘’Hayır! Ben hazır temalarla, hazır sitelerle işimi halledeyim” diyorsanız, 50 ila 1000 TL arasındaki bir fiyatı kabullendiniz demektir.

Yok eğer bedava site açma hizmeti sunan yerlerden bir site kurduysanız, zaten o firma size hem site adresinizi hem hostinginizi hem de temanızı verecektir. Yani gereken tüm malzemeler (içerik hariç) size bedavadan verilmiş olacaktır. Bunlar verildiğinde ise sizin yapmanız gereken tek şey sitenize içerik girmek (yazı, resim,video…) olacaktır. Buralardan site kurmak çok kolaydır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir